niedziela, 1 sierpnia 2010

Oznaki kłamstwa

Jak już wiemy, pierwszą oznaką, że ktoś nas okłamuje jest niezgodność komunikatu słownego z mową ciała.
Wiemy również, że komunikat werbalny to jedynie 7% informacji, pozostałe 93% to informacje jakie otrzymujemy z komunikatu pozawerbalnego - układu ciała, kontaktu wzrokowego, mimiki i gestów.






Oczywiście wytrawny kłamca może, w pewnym stopniu nauczyć się panować nad swoim ciałem. Nie jest jednak możliwe, żeby zapanował całkowicie nad wszystkimi jego częściami. Są pewne bezwiedne odruchy, nad którymi nikomu nie udaje się zapanować.  
Należy do nich: pocenie się, czerwienienie, zmiana rytmu oddechu czy tzw. mikro-swędzenie.
Desmond Morris, sklasyfikował komunikaty pod względem stopnia wiarygodności. I tak najmniej wiarygodne są:
  • słowa, 
  • głos, 
  • wyraz twarzy, 
  • ruchy barków, ramion i rąk, 
  • ruchy tułowia, 
  • poruszanie stopami i nogami, 
  • bezwiedne ruchy ciała.

Wytrawny kłamca wie doskonale, że mowa ciała może go zdradzić. Dlatego też, robi wszystko, aby nie dać przyłapać się na kłamstwie. 
Siada tak, aby ukryć nogi i stopy, w trakcie rozmowy wykonuje jakieś czynności, zajmuje czymś ręce.
Jeżeli ktoś ma założoną nogę na nogę, kolano spoczywa jedno na drugim – świadczy to o jego szczerości, nie złączone kolana mogą świadczyć o braku wiary w siebie, albo …o kłamstwie. Kierunek zakładania nogi ma również znaczenie, jeżeli noga założona jest w naszym kierunku jest oznaką otwartości.
Noga założona w kierunku przeciwnym może świadczyć o rezerwie.
Jeśli stopy osoby skierowane są w naszą stronę i kierują się ku nam, oznacza to uczciwość, otwartość. Jeśli ciężar ciała tej osoby spoczywa na krawędzi stopy lub na piętach sugeruje to nieszczerość. Zapewne kłamie lub coś udaje.
Złączone kostki od nóg świadczą o ukrywaniu jakich informacji lub uczuć.
Skręty tułowia
Jeśli jesteśmy zainteresowani rozmową z daną osobą ,nasz tułów pochyla się w kierunku danej osoby. Odchylony tułów świadczy o braku zainteresowania osobą lub o nudnym czy nie wygodnym temacie. Jeśli nasz rozmówca kołyszę się w przód i tył oznacza to, że ma ochotę sobie pójść, ale nie chce nas urazić i zostaje.
Ramię
Ramię odwrócone – to gest zakończenia rozmowy czy tematu. Poruszenie ramieniem - zaprzeczenie wypowiadanym słowom, lekkie skulenie – pozytywne wyrażenie uczuć. Jeżeli ramiona rozmówcy podczas wypowiedzi unoszą się do góry, to znaczy że on sam nie wierzy w to co mówi.
Ramiona wznoszące się – to niechęć, zatajenie lub mówienie nieprawdy. Opadające ramiona to znak, ze kłamca chce nam coś wyznać. Ten gest może oznaczać również, przygnębienie, zgodę na coś - pomimo wewnętrznego oporu.
Ręce
Szczere ręce pokazują wnętrze dłoni, nie mają nic do ukrycia. Jeżeli rozmówca  chowa dłonie do kieszeni,  lub gdziekolwiek indziej, oznacza to, że ma coś do ukrycia.
Zaciśnięte pięści – to stres, gniew, powstrzymanie emocji. Gdy ktoś zaprzecza, a równocześnie ma zaciśnięte pięści - oznacza to, że nie jest szczery.
Kciuki schowane w pięściach – to  zagrożenie, niepewność, onieśmielenie. Wbicie rąk w fotel  (odmiana zaciśnięcia pieści), ktoś próbuje zachować spokój, ukryć napięcie lub strach.
Palce bębniące po stole to zdenerwowanie, podobnie jest gdy ktoś bawi się włosami.
Twarz
Ruchy głową
Kiwanie głową to aprobata, głowa lekko odwrócona na bok – dezaprobata, ktoś ma ochotę powiedzieć NIE, ale nie ma odwagi.
Ktoś kto nas słucha i jest zainteresowany tym co mówimy, najczęściej przechyla głowę w bok.
Głowa spuszczona, broda przyciągnięta do szyi, zerkanie spod oka - to ocenianie lub osądzanie, czasem nie wiara w to co mówimy.
Głowa podparta, z palcem wskazującym skierowanym w stronę ucha - to znudzenie.
Często kłamca drapie się po nosie, dla ukrycia jakiejś emocji, albo ze stresu, który jest związany z niewygodną rozmową.  U kłamcy pojawia się tzw. mikro-swędzenie, a delikatne drapanie, czy pocieranie nosa bywa zwyczajnie oznaką kłamstwa.
 "Oczy są zwierciadłem duszy"
Badawcze spojrzenie- ogranicza się do przyglądania się oczom i górnej części twarzy.
Spojrzenie intymne przesuwa się od oczu do ust.
Utkwiony wzrok oznacza miłość albo nienawiść.  Aby odróżnić jedno od drugiego musimy obserwować pozostałe komunikaty werbalne i pozawerbalne.
Kłamca, może wbić w nas wzrok (co ma nas przekonać, że jest uczciwy), ale mięśnie wokół jego oczu nie będą rozluźnione. Jego spojrzenie może być próbą dominacji czy utrzymania kontroli.
Unikanie wzroku stosujemy po to, aby nie dać po sobie poznać, co czujemy, myślimy.
Uciekanie wzrokiem na końcu zdania, to typowy objaw kłamstwa lub przynajmniej stresu. Osoba, która czuje się winna unika kontaktu wzrokowego.
Częste mruganie oczami oznacza nerwowość, brak wiary w siebie. Szybkość mrugania świadczy często o szybkości myśli. 
Kłamca, który sam nie wierzy w swoje kłamstwa, jest przy tym zdenerwowany lub boi się - również szybko mruga powiekami.
Usta
Przygryzanie warg - możne być oznaka zdenerwowania, gniewu, próbą kontrolowania rozmowy.
Zakrywanie ust, albo dotykanie warg, może być oznaką kłamstwa. Oblizywanie warg - również.
Szczery czy wymuszony uśmiech?
Szczery prawdziwy uśmiech wyrażający radość powoduje mrużenie oczu, uniesienie policzków, pokazanie zębów.
Sztuczny uśmiech - to uśmiech dolnej części twarzy, który nie dociera do oczu.
W następnym poście poruszę temat intonacji głosu.
Wszystkim zainteresowanym tematem chciałabym polecić serial  - "Magia kłamstwa," oryginalny tytuł -  "Lie to Me":


Magia kłamstwa

1 komentarz:

  1. Miło, ze temat jest wciąż wznawiany i opracowywany od nowa..... widać, ze jest ciekawy i godny uwagi... Przykre natomiast jest to, ze mimo wszystko ciągle dajemy sie okłamywać..... Pozdrawiam i dziekuję za komentarz.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...