wtorek, 25 stycznia 2011

Walentynki

W poniedziałek 14 lutego bedziemy obchodzić święto zakochanych, tzw. "Walentynki". 



Ten dzień, może być wspaniałą okazją  do wyznania uczucia, albo pretekstem do przyjacielskich spotkań i wspólnej zabawy. 
Tradycją tego dnia jest wysyłanie miłej sercu osobie, anonimowej kartki, zwanej "walentynką".
W Polsce "Walentynki" pojawiły się z początkiem lat 90.  Przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tam obchodzi się je bardzo hucznie !!! Tradycja walentynkowa wywodzi się ze średniowiecznej Anglii. 
Zwyczaj wysyłania anonimowych wyznań miłosnych sięga 1848 roku. W tymże roku panna Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts założyła firmę produkującą specjalne kartki na świętego Walentego.
Największy entuzjazm dla tego święta wykazują ludzie młodzi, w wieku - od 18. do 24. roku życia. Starsze osoby nastawione są do tego święta bardziej sceptycznie. Uważają, że miłość należy okazywać zawsze, zarówno słowem jak i czynem... i żadne szczególne święto nie jestzakochanym  potrzebne.

Dla wielu osób jednak, jest to dzień smutku i chandry.  Szczególnie dla osób samotnych. Ten dzień uzmysławia im, że nie ma nikogo, kto obdarowałby ich przysłowiowym serduszkiem, wysłał kartkę z wyznaniem miłości czy smsa z miłosną sentencją...

A może tego roku czekać ich bedzie miła niespodzianka?

WALENTYNKI
 - 
 (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. 
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.  (14 lutego jest również dniem chorych na epilepsję, którzy mają tego samego patrona). więcej

ŚWIĘTY WALENTY - biskup i męczennik

Walenty był biskupem Terni w Umbrii. Wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne. Żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań (Klaudiusza II Gota), wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. W tym celu kazał użyć kijów. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu, kazał ściąć Walentego. Stało się to 14 lutego 269 roku.
Pochowano go w Rzymie przy via Flaminia. Brak bliższych wiadomości o nim nie przeszkodził w szybkim rozwoju jego kultu. Jego grób już w IV w. otoczony był szczególnym kultem. Nad grobem św. Walentego papież Juliusz I wystawił bazylikę ku jego czci. Odnowił ją później papież Teodor I. Bazylika wraz z grobem św. Walentego stała się prawdziwym sanktuarium i jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych. W ciągu średniowiecza kult ten objął całą niemal Europę. 
więcej
PRZEPISY NA ROMANTYCZNĄ KOLACJĘ WE DWOJE:

Nie zapomnijmy oczywiście o pięknej oprawie!!! 
Udekorujmy pięknie stół. Wybierzmy odpowiedni obrus. Ważne, żeby był ładny, nietuzinkowy. Udekorujmy stół kwiatami, płatkami kwiatów, świecami, czerwonym brokatem, confetti i słodyczami…. Papierowe lub materiałowe serwetki złóżmy na kształt serduszek. Na ta okazje warto użyć najlepszą zastawę stołową. Ustawmy na środku wazon ze świeżymi kwiatami. Jeśli mamy dla swojego wybranka prezent połóżmy go na stole razem z karteczką walentynkową.

  • danie główne
Kura w sosie potrawkowym

Składniki

  • Ugotowany kurczak lub kura,
  • SOS:
  • 4 dkg masła,
  • 2 łyżki mąki,
  • 2 szklanki rosołu,
  • kilka łyżek słodkiej śmietanki,
  • sól, pieprz,
  • kwasek cytrynowy, lub sok z cytryny,

  • PRZYGOTOWANIE:
2 szklanki rosołu z gotowania kury lub kurczaka, zagotować. Zagęścić rosół mąką roztartą z masłem i odrobiną wody, rozprowadzić, dodać śmietankę. Doprawić, na końcu zakwasić kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny.
TAK PRZYRZĄDZONA POTRAWKA, smakuje jak kurczak w sosie beszamelowym, a jest zdecydowanie łatwiejsza w przygotowaniu.
Szparagi w cieście naleśnikowym

Składniki

  • Szparagi, mogą być świeże lub ze słoika,
  • 10 dkg szynki, lub chudej kiełbaski,
  • jeśli ktoś lubi może dodać 1 cebulkę,
  • opakowanie śmietanki 18%,
  • 1 lub 2 jajka,
  • 20 dkg żółtego sera,
  • sól, pieprz do smaku,
  • olej do smażenia naleśników.
  • Ciasto na naleśniki:
  • 2 jajka,
  • pól kg maki,
  • łyżka oleju,
  • mleko w takiej ilości, aby ciasto miało gęstość śmietany.
  • Usmażyć naleśniki: 6-8 sztuk. Zawinąć w naleśniki szparagi, pokrojoną w podłużne plastry szynkę, żółty ser i ewentualnie cebulkę. Posolić i popieprzyć.
    Ułożyć naleśniki na blachę wysmarowaną olejem. Wymieszać żółtka jajek ze śmietanką, zalać naleśniki, ułożyć na naleśnikach plastry żółtego sera. Ubić piane z białek  i wylać na naleśniki. Posypać pieprzem. Zapiec w piekarniku. około 30 min.
    Przepis jest trochę pracochłonny, ale naprawdę pyszny!!!
    więcej tutaj

3 komentarze:

  1. Więcej na stronie Biuro Matrymonialne "100%"
    https://sites.google.com/site/biuromatrymonialne100/ogloszenia/walentynki

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie.
    Ja mam negatywne usposobienie odnośnie walentynek. Jest to dzień w którym zazwyczaj spora liczba kobiet ma duże oczekiwania dla swoich facetów na "przeżycie czegoś niezwykłego" bardziej, niż na co dzień. Nastawiają się na cudowne kolacje, niezwykłe rozmowy, opiekuńczości, namiętności, dobry sex... Często wiąże się to z rozczarowaniem. Faceci czują się odpowiedzialni za dostarczenie swojej kobiecie więcej dobrych emocji niż zazwyczaj, co przekłada się albo na sztuczność ("jestem nie taki jak codziennie, dziś walentynki muszę być "lepszy" dla swojej ukochanej"). Wszystkie restauracje są przeładowane parami, bo nagle ludzie przypominają sobie, że mają związek o który trzeba dbać.

    Ja proponuję by codziennie dbać o swój związek, a nie tylko na walentynki. Starać się by każdy dzień był dniem niesamowitym, szczególnym, pełnym miłości, bliskości intymności. Nie jest to lepsza opcja niż 1/365?

    Mam podobne wrażenie z dniem nowego roku - ludzie stawiają sobie cele i starają się je realizować (czytałem badania, że 1/3 nie przetrzymuje 3 dni). Nie jest lepszy model stawiania sobie tychże celów regularnie?

    Ja na walentynki wolę zachowywać się normalnie - bo moja normalność to najlepsza wersja mnie i tą wersję siebie chcę dawać codziennie, nie tylko na walentynki, bo wtedy robią to wszyscy. Nie lepiej spędzić wyjątkowe walentynki dzień później, kiedy restauracje, kina i inne miejsca warte odwiedzenia będą miały gości jak we wszystkie dni prócz walentynki? :)

    Jedyne co robię wyjątkowego w walentynki to składam szczególne życzenia pod adresem wybranych/wybranej kobiet/-y. :-)

    Dziękuję za impuls do przemyśleń na temat walentynek.

    Pozdrawiam,
    Paweł Kuriata.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przede wszytskim, bardzo dziekuję za komentarz. Zgadzam się z Panem w całej rozciągłości. Miłość musimy okazywać sobie codziennie, nie jedynie w ściśle określone dni. Wydaje mi sie, że główną ideą Walentynek jest wyznanie miłości osobie, która się w skrytosci ducha po prostu - kocha. Walentynkami zrobiło się niestety tak, że często Pani wręcz kolekcjonują ilość życzeń od Panów. Dla wielu osób niestety Walentynki sa bardzo smutnym dniem, ponieważ uzmysławiają im ich ogromną samotność...
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...